Congratulations 2017 CBS Award Recipients!

Posted on Thursday, November 30th, 2017

2017 First Year Dean's Scholarship Award Recipients with Dean Jonathan Newman
2017 First Year Dean's Scholarship Award Recipients with Dean Jonathan Newman

On Tuesday, November 21st, 2017 College of Biological Science hosted the 3rd annual CBS Student Awards Banquet in honour of our CBS award recipients. Joined by staff, faculty and generous donors, the College honoured CBS undergraduate and graduate students for their outstanding acheivements in research, academics and community service. 

Congratulations to all of our awards recipients!

 

For photos from the event, please use the following link: https://uoguelphca-my.sharepoint.com/personal/cbsdean_uoguelph_ca/_layouts/15/guestaccess.aspx?folderid=015acdfbf86594aef9f2862197d47a531&authkey=AScDy1MhZzzkBllUA0a0BfQ&expiration=2017-12-30T19%3A16%3A06.000Z&e=99f076af62264cb282e95cf4681bcdca

 

Undergraduate Award Recipients:

Alex Peepre Memorial Scholarship- Laura Spatafora

Analytical Biochemistry Scholarships - Kenna Whitnell

Analytical Biochemistry Scholarships - Sara Matthews

Athletic Club Scholarship for Human Kinetics - Mina Mikhael

Boyd (W.H.) Scholarship - Sarah Palmeter

Brian L. Walker Memorial Scholarship -Stefanie Davenport

Bruce Holub Prize -Hannah Neizer

Bruce Sells Medal of Academic Excellence- Andrew Worling

Bryant Family Research Scholarship - Mikayla Tamblyn

Bryant Family Thesis Research Scholarship - Mara McHaffie

Canadian Society for Exercise Physiology (HHNS Internal Award)- Abbigale Spencer

Catherine & Brian Berg Memorial Bursary – Jacob Hurley

CBS Access Scholarship  - India Annamanthadoo

CBS Access Scholarship -  Fiona Moloney

CBS Gold Medallist Award - Nia King

CBS Student Council Academic Achievement Scholarship - Rhiannan Pinnell

CBS Student Council Extracurricular Achievement Scholarship – Alexzandra Hughes-Visentin

CBSAA Student Scholarship - Benjamin Solomon

Chair's Prize in Human Health and Nutritional Sciences- Nia King, Sarah Palmeter

Chair's Prize in Human Health and Nutritional Sciences – Stefanie Davenport

Chemical Institute of Canada Silver Medal in Biochemistry – Sabrina Glavota

Dr. and Mrs. Benjamin Lu Scholarship - Elyssa Holt

Dr. and Mrs. Kenneth F. Gregory Scholarship- Megan Conner, Sabrina Glavota

Dr. David Porter Memorial Prize in Physiology - Catherine Tran

Dr. Erika Gaertner Scholarship in Botany - Jarrett Blair, Andrew Borrelli

Dr. Ken Fisher Prize for Histology and Embryology - Amanda Diong

Dr. Mary Beverley-Burton Travel Scholarships - Aaron Hudson, Candace Park, Zummara Tanwir,
                                                                                       Julianna Van Adrichem, Tracy Yuen

Dr. Peter Eyre Pharmacology and Toxicology Prize - Catherine Tran

Dr. R.M.W. Stevenson Microbiology Scholarship - Kurt Schroeter

Frances Sharom Biochemistry Scholarship - Sabrina Glavota

Fred Ramprashad Scholarship- Devon Stober

Frederick Hutt Entrance Scholarship - Lydia Conrad, Daniel Dibucchianico

Gaskin Medal in Marine & Freshwater Biology -Jessica Klack

Gibco/BRL Microbiology Research Excellence Prize – Lorian Fay

Gordon McNally Memorial Award – Allison Caswell

Grace Olivia Glofcheskie memorial Scholarship - Andrea Cimino

Hagen Undergraduate Scholarship – Vishali Balasubramaniam, Bernice Lau, Sagar Patel,
                                                                      Abbigale Spencer, Catherine Tran, Nicole Wildish

Harry B. Barrett Scholarship in Bird Studies – Samantha Lau, Grace Thornton

HK/HB Alumni Association Graduation Prize - Keara Maynard

Honours Biochemistry Scholarship- Michael Jones, Julia Steckner

Hugh D. Branion Memorial Scholarship - Robert Northcott

Hung-So Chow Yuen Leadership Scholarship – Crystal Gong

Isabella Anderson Conway Scholarship- Hana Dibe

Jack K. Barclay Physiology Scholarship- Megan Brenkel

John T Powell Scholarship – Sidra Sarfaraz

Keates (Dr. R.A.B.) Biochemistry Scholarship - Sabrina Glavota

Keith Ronald Undergrad Scholarship - Jordan Widmaier

Kenneth James Berg Memorial Scholarship- Tinya Wang

L. Norman Gibbins Memorial Fund – Alysa Visser

Lionel Bradley Pett Scholarship - Julia Bryson, Tristan Derry, Caleb Sypkes

McNeil Consumer Healthcare Diversity and Inclusion Scholarship in Science – Crystal Gong

Monroe Landon Memorial Scholarship - Sarah McDonald

Peter Mann Award for Embryology - Benjamin Fuller

Robert Orr Lawson Microbiology Entrance Scholarship -First Year) Microbiology Scholarship - Kyra McCannell

Robert Orr Lawson Second Year Microbiology Incourse Scholarship – Parneet Kaur

Robert Orr Lawson Third Year Microbilogy Incourse Scholarship - Heather Chen

Ronald Ko Scholarship- Michelle Hotchkiss

Shackleton (H.O.) Memorial Scholarship – Dibanos Fantessa

Shutt Memorial Award - Laura Tempelhagen

Society of Chemical Industry Prize in Biochemistry – Caitlin Sande

Stephanie Betts Memorial Scholarship -Jessica Purbrick

Tony Anthony Prize - Charlotte Apps

Uffelmann Connor Family Scholarship in Nutritional and Nutraceutical Sciences- Amar Laila

Upjohn & Pharmacia Medal in Microbiology -Emily Mercer

 

Graduate Award Recipients:

Arthur Richmond Memorial Scholarships – Michael Elza, Nia Hughes

Baker (Prof. A.W.) Memorial Busaries – Sarah Dolson

CFUW Scholarship for Women in Grad Studies – Paula Miotto

Dr. Donald Robert Phillips Molecular and Cellular Biology Scholarship- Claire Martin, Sarah Timpano

Elgin Card Scholarship in Terrestrial Animal Ecology – Erin Siracusa

Hagen Graduate Scholarship – Hailey Hunter

Harold H. Draper Graduate Prize – Paula Miotto

Middleton Graduate Teaching Assistant Prize – Erin Siracusa

Norman James Scholarship in Aquatic Animal Ecology- William Jarvis

Pharmacia Molecular and Cellular Biology Graduate Award – Mara Goodyear

Roche Molecular Biochemical Award of Excellence – Love Sandhu

Roy C Anderson Graduate Scholarship – Sarah Dolson

 

Dean’s Scholarship Award Recipients:

First Year Recipients:

Tristan Derry

 Emily Fowler

 James Goetz

 Matthew Manson

William Mawhinney

 Catherine Peckham

 Sydney Swartz

 Eric Wells

 Chantelle Wong

 Michael Zhang

 

Second Year Recipients

Abanoub Aziz Rizk

Julia Bryson

Nicole Doran

Emily Farr

Liana Iannucci

Alexandra Khozin

Abdallah Omar

Michael Rosen

Benjamin Solomon

Lauren Wintraub

 

Third Year Recipients

Klara Beeney

Andrea Cimino

David De Lazzari

Andrew Horne

Despina Michailidis

Marisa Morrow

Benjamin Neilipovitz

Kush Patel

Rhiannan Pinnell

Jessica Purbrick

Caleb Sypkes

News Archive