CBS Awards Recipients 2019

Posted on Thursday, December 5th, 2019

Interim Dean Glen Van Der Kraak with some of the 2019 CBS Award recipients

Congratulations to the recipients of the CBS Awards 2019! To see the photo gallery of the awards event, please visit Alumni Advancement and Development's website.

 

Awards and Recipients

Isabella Anderson Conway Scholarship
Award Recipient: Tiffany Ng

Jessica Marie Hamather Memorial Scholarship
Award Recipient: Abanoub Aziz Rizk

Keates (Dr. R.A.B.) Biochemistry Scholarship
Award Recipient: Julia Steckner

Keith Ronald Undergrad Scholarship
Award Recipient: Kyra S. Sykes

Lynn Medal in Zoology
Award Recipient: Isaiah Box

Precambrian Aquatic Prize
Award Recipient: Emily Corrigan

CFUW Scholarship for Women in Grad Studies
Award Recipient: Surangi Thilakarathna

Roche Molecular Biochemical Award of Excellence
Award Recipient: Jacob Wilde

Athletic Club Scholarship for Human Kinetics
Award Recipient: Nevinn Becker

Bernice and Bruce Sells Leadership Scholarship
Award Recipient: Maaz Haq

Boyd (W.H.) Scholarship
Award Recipient: Kelsey Danielli

Brian L. Walker Memorial Scholarship
Award Recipient: John Kupis

Bruce Sells Medal of Academic Excellence
Award Recipient: Despina Michailidis

Bryant Family Thesis Research Prize
Award Recipient: Samantha Ramirez

Chemical Institute of Canada Silver Medal in Biochemistry
Award Recipient: Laura Thompson

Dr. and Mrs. Benjamin Lu Scholarship
Award Recipient: Cora Soda

Fred Ramprashad Scholarship
Award Recipient: Rebecca Plouffe


Graduate Awards

ARTHUR RICHMOND MEMORIAL SCHOLARSHIPS
Award Recipient: Sabrina Rondeau , Jade R. Muileboom, Paige V. Cochrane and Avery V. Robinson

HAGEN GRADUATE SCHOLARSHIP
Award Recipient: Elisa Lau

HAROLD H. DRAPER GRADUATE PRIZE
Award Recipient: Jason Huber

MIDDLETON GRADUATE TEACHING ASSISTANT PRIZE
Award Recipient: Leah Turner

NORMAN JAMES SCHOLARSHIP IN AQUATIC ANIMAL ECOLOGY
Award Recipient: Xueqi (Sharon) Wang

ROY C. ANDERSON GRADUATE SCHOLARSHIP
Award Recipient: Perryn Kruth


CBS Dean's Scholarship Awards

FIRST YEAR RECIPIENTS
Aidan Brushett
Anthony Nguyen
Donald Salloum
Joyce Ang
Matthew Quinn
Oliver Bullingham
Rebecca Lelievre
Rhiannon Loster
William Stewart
William Wareham

SECOND YEAR RECIPIENTS
Catherine Fust
Cole Barban
Isobel Barlow‐Busch
Jeff Li
Jenelle Huras
Julianah Oguntala
Lauren Pace
Marlee Train
Nicholas Paroshy
Sophie Weiss
Yanxuan Gao

THIRD YEAR RECIPIENTS
Akshaya Chandrashekar
Andrew Kokavec
Anna Schaefer
Charlotte Jones‐Whitehead
Connor Bryant
Domenic Colantonio*
Emma Proud
Kaitlin Scherer
Kayla Martin
Rebecca O'Brien
Samana Sopariwala


Undergraduate Awards

ANALYTICAL BIOCHEMISTRY SCHOLARSHIPS
Award Recipient: Anna Schaefer and Paityn Major
Donor: Dr. Frances Sharom

ANNE DAGG SCHOLARSHIP SRA
Award Recipient: Christarin Dilkumar

BRUCE HOLUB PRIZE
Award Recipient: Rachel Zimic

BRYANT FAMILY RESEARCH PRIZE
Award Recipient: Brooklyn Rushton and Ashley Crosby

CATHERINE & BRIAN BERG MEMORIAL BURSARY
Award Recipient: Julianna Stewart Forowich

CBS STUDENT COUNCIL ACADEMIC ACHIEVEMENT SCHOLARSHIP
Award Recipient: Shayan Yazdan‐Ashoori

CBS STUDENT COUNCIL EXTRACURRICULAR ACHIEVEMENT SCHOLARSHIP
Award Recipient: Bilawal Singh
 

ROBERT ORR LAWSON MICROBIOLOGY ENTRANCE SCHOLARSHIP
Award Recipient: Stewart J. McLellan

ROBERT ORR LAWSON 3rd YR. MICROBIOLOGY INCOURSE
Award Recipient: Sydney Johnson

RONALD KO SCHOLARSHIP
Award Recipient: Connor Bryant and Catherine Peckham

STEPHANIE BETTS MEMORIAL SCHOLARSHIP
Award Recipient: Cara Aitchison

TONY ANTHONY PRIZE
Award Recipient: Tariq Ahmed

LINDA S. ALLEN MEMORIAL GRADUATION PRIZE
Award Recipient: Laura Shaw

LIONEL BRADLEY PETT SCHOLARSHIP
Award Recipient: Avery Hincks, Ingrid Jones* and Emma Glynn

MONROE LANDON MEMORIAL SCHOLARSHIP
Award Recipient: Kayla Martin

NRSI PRIZE IN FIELD ECOLOGY
Award Recipient: Liberty J. Alleston

NRSI SCHOLARSHIP IN LABORATORY & FIELD WORK IN ECOLOGY
Award Recipient: Catherine Rutherford

PARI BASRUR RESEARCH PRIZE
Award Recipient: Vaivara (Valerie) Politis‐Barber

PHARMACIA & UPJOHN MEDAL IN MICROBIOLOGY
Award Recipient: Carmen Salayka

CBSAA STUDENT SCHOLARSHIP
Award Recipient: Rebecca Lelievre

CHAIR’S PRIZE IN HUMAN HEALTH & NUTRITIONAL SCIENCES
Award Recipients: Jessica Yu, Liana Tannucci* and Naomi Wedal

DR. ERIKA GAERTNER SCHOLARSHIP IN BOTANY
Award Recipients: Kathleen Nolan, Benjamin Ranger and Joschka McLeod

DR. MARY BEVERLEY‐BURTON TRAVEL SCHOLARSHIP
Award Recipient: Liberty J. Alleston
Presenter: David Stephenson
Award Recipients: Caitlin Menzies, Nicole Carpenter and Joshua Whiteman

DR. R.M.W. STEVENSON MICROBIOLOGY SCHOLARSHIP
Award Recipient: Carmen Salayka

FARZOM RAD MEMORIAL SCHOLARSHIP
Award Recipient: Oliver Bullingham

FRANCES SHAROM BIOCHEMISTRY SCHOLARSHIP
Award Recipient: Laura Thompson

FREDERICK HUTT ENTRANCE SCHOLARSHIP
Award Recipients: Marissa Condo and Ayman Zia Ul Haq*

GIBCO/BRL MICROBIOLOGY RESEARCH EXCELLENCE PRIZE
Award Recipient: Joshua Manduca

GRACE OLIVIA GLOFCHESKIE MEMORIAL SCHOLARSHIP
Award Recipient: Megan T. Sullivan

HAGEN UNDERGRADUATE SCHOLARSHIP
Award Recipients: Brenna Stevens, Marie Belcourt, Imtisal Janjua,
Jia‐Qian Xu, Hannah Terry and Bowen Ma

HONOURS BIOCHEMISTRY SCHOLARSHIP
Award recipent: Anna Schaefer and Brenna Stevens

HUGH D. BRANION MEMORIAL SCHOLARSHIP
Award Recipient: Jessica Yu

HUNG‐SO CHOW YUEN LEADERSHIP SCHOLARSHIP
Award Recipient: Cara Aitchison

JACK K. BARCLAY PHYSIOLOGY SCHOLARSHIP
Award Recipient: Nyasha Mombeshora

JANET M. WOOD SCHOLARSHIP
Award Recipient: Brenna Stevens

JOHN T POWELL SCHOLARSHIP
Award Recipient: Lauren Philippi

JOHNSON & JOHNSON DIVERSITY & INCLUSION SCHOLARSHIP IN SCIENCE
Award Recipient: Vivian Huynh

DR. AND MRS. KENNETH F GREGORY SCHOLARSHIP
Award Recipient: Rebecca Barnshaw and Charles Chettleburgh

KENNETH JAMES BERG MEMORIAL SCHOLARSHIP
Award Recipient: Sarah Fournier

L. NORMAN GIBBINS MEMORIAL FUND
Award Recipient: Abby R. Dietrich

 

News Archive

News Topics