Association Supported Awards

OAC Alumni recognize the importance of high quality teaching and research by college faculty, and value the technology transfer to the agri-food industry made by faculty members' participation in meetings, conferences, field days, etc. Each year, the OAC Alumni Association chooses three faculty members who have made outstanding contributions in teaching, research or extension.

Distinguished Extension Award

This annual award recognizes effective extension efforts used outside the classroom by OAC faculty members. Recipients have demonstrated accomplishments in extension with emphasis on relevance to Ontario or Canadian agriculture.

Recipients

2015: Dave Hooker, Department of Plant Agriculture
2014: Jay Subramanian, Department of Plant Agriculture
2013: Kees de Lange, Department of Animal & Poultry Science
2012: Mary Ruth McDonald, Department of Plant Agriculture
2011: Laura Van Eerd, School of Environmental Sciences
2010: John Lauzon, School of Environmental Sciences
2009: Ernesto Guzman, School of Environmental Sciences
2006: Helen Fisher, Department of Plant Agriculture
2005: Massimo Marcone, Department of Food Science
2004: Richard D. Moccia, Department of Animal & Poultry Science
2003: Doug Powell, Department of Plant Agriculture
2002: Roger Hacker, Department of Animal & Poultry Science
2001: Michael Goss, Department of Land Resource Science
2000: Arthur R. Hill, Department of Food Science
1999: Kees de Lange, Department of Animal & Poultry Science
1998: Richard Upfold, Department of Plant Agriculture
1997: H. Douglas Goff, Department of Food Science
1996: Frank Hurnik, Department of Animal & Poultry Science
1995: Tom Funk, Department of Agricultural Economics & Business
1994: Brian Kennedy, Department of Animal & Poultry Science
1993: Stewart Hilts, Department of Land Resource Science
1992: Gary Kachanoski, Department of Land Resource Science
1991: G.L. Brinkman, Department of Agricultural Economics & Business
1990: G.H. Bowman, Department of Animal & Poultry Science
1989: E.B. Burnside, Department of Animal & Poultry Science
1988: W.S. Young, OAC Dean's Office
1987: D.J. Hume, Department of Crop Science
1986: H. Tiessen, Department of Horticultural Science
1985: T. Lane Land, Department of Resource Science
1984: R.W. Irwin, School of Engineering
1983: R.S. Fulkerson, Department of Crop Science

Distinguished Researcher Award

This annual award recognizes outstanding research accomplishments by OAC faculty members. Recipients have demonstrated accomplishments in innovative research with emphasis on relevance to Ontario or Canadian agriculture.

Recipients

2015: Paul Sibley, School of Environmental Sciences
2014: Claudia Wagner-Riddle, School of Environmental Sciences
2013: John Cranfield, Department of Food, Agricultural and Resource Economics
2012: Hung Lee, School of Environmental Sciences
2011: Gopi Paliyath, Department of Plant Agriculture
2010: Elizabeth Lee, Department of Plant Agriculture
2009: Milena Corredig, Department of Food Science
2008: Istvan Rajcan, Department of Plant Agriculture
2007: Praveen Saxena, Department of Plant Agriculture
2006: Alfons Weersink, Department of Food, Agricultural and Resource Economics
2005: Kees de Lange, Department of Animal & Poultry Science
2004: K. Peter Pauls, Department of Plant Agriculture
2003: Chris Hall, Department of Environmental Biology
2002: Rickey Yada, Department of Food Science
2001: Glenn Fox, Department of Agricultural Economics and Business
2000: Beverley D. Kay, Department of Land Resource Science
1999: Brian W. McBride, Department of Animal & Poultry Science
1998: Karl D. Meilke, Department of Agricultural Economics and Business
1997: Ronald O. Ball, Department of Animal & Poultry Science
1996: Clarence Swanton, Department of Crop Science
1995: John Proctor, Department of Horticultural Science
1994: Matthys Tollenaar, Department of Crop Science
1993: Rob Etches, Department of Animal & Poultry Science
1992: L.J. Martin, George Morris Centre
1991: B.W. Kennedy, Department of Animal & Poultry Science
1990: B.D. McKersie, Department of Crop Science
1989: S. Leeson, Department of Animal & Poultry Science
1987: W.D. Beversdorf, Department of Crop Science
1986: G.W. Thurtell, Department of Land Resource Science
1985: D.P. Ormrod, Department of Horticultural Science
1984: K.J. Kasha, Department of Horticultural Science
1983: J.D. Summers, Department of Animal & Poultry Science
1982: E. Reinbergs, Department of Crop Science

Distinguished Teaching Award

This annual award recognizes the importance of effective teaching in the education of OAC students. Recipients have demonstrated competence in teaching as well as enthusiasm, interest and the ability to stimulate and guide students in the organization, preparation and presentation of material.

Recipients

2015: Nate Perkins, School of Environmental Design and Rural Development
2014: Andy Robinson, Department of Animal & Poultry Science
2013: John FitzGibbons, School of Environmental Design and Rural Development
2012: Sean Kelly, School of Environmental Design and Rural Development
2011: Paul Sibley, School of Environmental Sciences
2010: Gary Parkin, School of Environmental Sciences
2009: Alan Sullivan, Department of Plant Agriculture
2008: John Walton, Department of Animal & Poultry Science
2007: Manish Raizada, Department of Plant Agriculture
2006: Massimo Marcone, Department of Food Science
2005: Robert D. Brown, School of Environmental Design & Rural Development
2004: H. Douglas Goff, Department of Food Science
2003: Ian Duncan, Department of Animal & Poultry Science
2002: Gard Otis, Department of Environmental Biology
2000: Mary M. Buhr, Department of Animal & Poultry Science
1999: Tom Funk, Department of Agricultural Economics & Business
1998: Maurice Nelischer, Landscape Architecture
1997: Tom Michaels, Department of Crop Science
1996: Jane Funk, Department of Agricultural Economics & Business
1995: Leslie Evans, Department of Land Resource Science
1994: Ron Stoltz, Landscape Architecture
1993: Ward Chesworth, Department of Land Resource Science
1992: J. Prokipcak, Department of Chemistry & Biochemistry
1991: G.P. Lumis, Department of Horticultural Science
1990: J.L. Atkinson, Department of Animal & Poultry Science
1989: G.A. Surgeoner, Department of Environmental Biology
1988: T.K. Warley, Department of Agricultural Economics & Extension Education
1987: R.L. Thomas, Department of Land Resource Science
1986: T.J. Gillespie, Department of Land Resource Science
1985: W.M. Braithwaite, Department of Agricultural Economics & Extension Education
1984: J. Eggens, Department of Horticultural Science
1983: J.E. Winch, Department of Crop Science
1982: R.B. Hunter, Department of Crop Science
1981: H.J. Swatland, Department of Animal & Poultry Science
1980: R.S. Fulkerson, Department of Crop Science
1979: R. Forshaw, Department of Animal & Poultry Science
1978: D.H. Pengelly, Department of Environmental Biology
1977: D.R. Arnott, Department of Food Science
1976: A.M. Pearson, Department of Dairy Science
1975: B.R. Christie, Department of Crop Science
1974: J.W. Tanner, Department of Crop Science
1973: J.C. Taylor, Department of Horticultural Science